Filmowo w bibliotece

07/07/2022

W tym roku zacieśniliśmy współpracę z naszym partnerem Festiwalem Kamera Akcja. BMwŁ nie tylko udostępnia swoje przestrzenie dla wydarzeń festiwalowych ale jest także partnerem merytorycznym imprezy.

Festiwal odbędzie się w październiku, natomiast już niebawem zaplanowanych jest kilka przedsięwzięć około-festiwalowych. Pierwsze wydarzenie, to Włącz dostęp. Filmowe lato w łódzkim, którego finał odbędzie się  4-5 sierpnia w Bibliotece TUVIM.

W jego ramach dwie akcje, do uczestnictwa w których Was zachęcamy:

Włącz dostęp. Warsztaty reportażowe to 5 spotkań warsztatowych online wprowadzających w świat reportażu i filmu. W trakcie których uczestnicy dowiedzą się jak tworzyć jakościowe materiały filmowe.Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in. Agata Gwizdała – dziennikarka Polsatu, Łukasz Kowalski – reportażysta i reżyser filmu „Lombard”, Przemysław Glajzner – dyrektor artystyczny festiwali filmowych – goście podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami warsztatów.

Zadaniem warsztatowiczów będzie przygotowanie własnych materiałów filmowych, w tym reporterskiej sondy. BMwŁ udostępni przestrzeń biblioteczną dla reportażystów, którzy będą rozmawiać z mieszkańcami Łodzi, przychodzącymi do bibliotek. Powstaną z tego reportaże pt. "Filmowe Historie Mówione”, które będą zaprezentowane na dużym ekranie podczas finału akcji.

Wszystkich zainteresowanych filmem i dziennikarstwem zapraszamy do zapisywania się na warsztaty do 12 lipca 2022. Zapisy przez formularz znajdujący się na stronie: https://kameraakcja.com.pl/kamera-akcja-warsztaty-reportazowe/

Kolejne wydarzenie,  Home Movies Day to okazja dla filmowców-amatorów, aby zaprezentować swoje filmy szerszej publiczności. Pomysłodawcy chcą tym wydarzeniem dać impuls do zacieśnienia więzi, podjęcia dialogu, powrotu do budujących wspomnień.

Wydarzenie jest odpowiedzią na światowy trend, który koncentruje się na ocaleniu oraz publicznej prezentacji prywatnych archiwów wideo. Zbiory audiowizualnych wspomnień minionej epoki zarejestrowane na konsumenckich, domowych kamerach oraz telefonach komórkowych to wartość archiwistyczna istotna dla historyków, jak i młodszych mieszkańców chcących odkryć, jak wyglądało życie ich społeczności i rodzin przed laty.

Mieszkańcy Łodzi i okolic mogą zgłaszać swoje rodzinne filmy (np. z wycieczek, uroczystości, imprez rodzinnych czy po prostu codziennych czynności) zarejestrowane na różnych nośnikach pamięci (VHS, taśmy 8 mm, super 8mm i 16 mm). Zostaną one zdigitalizowane i zaprezentowane na dużym ekranie podczas finału akcji.

Szczegóły techniczne na stronie: https://kameraakcja.com.pl/wd-home-movies-day/

Materiały można przekazywać do poniższych filii BMwŁ, do 25 lipca 2022:

TRAF (filia Nr 71, ul. Cieszkowskiego 11a)
KOSTKA (filia Nr 26, ul. Kostki Napierskiego 4)
FERMENT (filia Nr 35, ul. Wróblewskiego 67)
ROZGRYWKA (filia Nr 14, ul. Powstańców Wielkopolskich 3)
GDAŃSKA (filia Nr 32, ul. Gdańska 8)
ODYSEJA (filia Nr 40, ul. Wschodnia 42)
SŁÓWKA (filia Nr 15, ul. Boya-Żeleńskiego 15)
CZTERECH KULTUR (filia Nr 47, ul. Brzeźna 10)
WOLNOŚĆ (filia Nr 39, plac Wolności 4)
Filia 52 (ul. Ketlinga 21)