Premiera IV tomu monografii Łodzi

08/07/2024

Przed nami premiera kolejnego – czwartego już – tomu monografii Łodzi. Tym razem uroczystość odbędzie się w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi (Pałac Poznańskiego). To niezwykle ważne wydarzenie w kalendarzu Łodzianina.

Znany jest termin premiery czwartego tomu monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta. Od 1945 roku”, którego redaktorem jest prof. Krzysztof Lesiakowski. Spotkanie odbędzie się 19 lipca br. o godz. 17.00 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi (Pałac Poznańskiego).

Czwarty tom

Nowy tom poświęcony jest dziejom Łodzi po II wojnie światowej, gdy miasto funkcjonowało w realiach PRL-u, a następnie w rzeczywistości ukształtowanej zmianami zapoczątkowanymi w 1989 r. Książka prezentuje wydarzenia wyróżniające miasto na tle kraju, a także nowe interpretacje znanych faktów. To także historia postprzemysłowego miasta poszukującego kierunków własnego rozwoju w XXI wieku.

Monografia Łodzi – historyczne przedsięwzięcie

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta” to wyjątkowy projekt Uniwersytetu Łódzkiego i Urzędu Miasta Łodzi, realizowany z okazji 600-lecia miasta. Bierze w nim udział ponad sto osób, w tym specjaliści z różnych dyscyplin (historia, historia sztuki, archeologia, etnologia, literaturoznawstwo czy językoznawstwo). Monografia powstaje w Wydawnictwie Uniwersytetu Łódzkiego. Premiery poszczególnych tomów stanowią ważne wydarzenia dla Łodzian. Uczestniczą w nich m.in. mieszkańcy miasta, miłośnicy historii, badacze i przedstawiciele władz.

Program premiery IV tomu

W rozmowie o publikacji udział wezmą:
prof. Krzysztof Lesiakowski,
prof. Wioletta Kazimierska-Jerzyk,
prof. Piotr Szukalski,
dr Ewa Kacprzyk.
Spotkanie poprowadzi dr Grzegorz Mnich.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, zachęcamy wszystkich do uczestnictwa.

Opis wydarzenia pochodzi ze strony Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego, więcej informacji tutaj!