Spotkanie autorskie z Marią Karpińską

15/11/2022

„Ucichło” to napisana z ogromną wrażliwością książka o końcu świata i końcu światów mikrokosmosów, które chylą się ku upadkowi wraz z odejściem bliskiej osoby.

Beztroskie młodzieńcze lato się kończy, ptaki odlatują lub tracą rozum, a nocą sen nie nadchodzi. Nieoczekiwanie czas, zamiast przeminąć, staje w miejscu. Główny bohater szuka ratunku w terapii, podczas której tworzy opowieść o swoim życiu: o przyjaźni, o miłości między rodzeństwem i o skomplikowanych zależnościach łączących te dwa uczucia. I o najdziwniejszym buncie, w jakim przyszło mu uczestniczyć – niezgodzie na śmierć.

W powieści „Ucichło", podobnie jak w debiutanckich „Żywopłotach”, narrator zostaje uwikłany we własne słowa. Autorka zadaje pytanie, czy wystarczy nanieść na życiową opowieść parę poprawek, by zmienić bieg wydarzeń? Zastanawiam się, czy jesteśmy – tylko lub aż – tym, co opowiadamy?

Maria Karpińska – autorka artykułów i opowiadań. Jej teksty, również pod nazwiskiem Sokołowska, publikowane były m.in. w „Res Publice Nowej”, „Czasie Kultury”, „Teatrze”, „Znaku”, „Nowych Książkach” i „Twórczości”. Za debiutancki tom opowiadań "Żywopłoty" otrzymała Nagrodę im. Cypriana Norwida 2021.

Zapraszamy do Biblioteki WOLNOŚĆ, 15 listopada, godz. 17.00

WSTĘP WOLNY!