Oferta

Funkcjonujemy od stycznia 2018 roku i jesteśmy największą instytucją kultury w Łodzi oraz największą siecią biblioteczną w Polsce. Pracujemy nad unowocześnieniem naszych usług i dostosowaniem oferty bibliotek do potrzeb współczesnych odbiorców, dlatego organizujemy wydarzenia kulturalne, popularyzujemy kulturę czytania, edukujemy i wykorzystujemy nowe media. Stwarzamy przestrzeń dla działalności naszych czytelników i wspieramy inicjatywy oddolne, ponieważ biblioteka jest w naszym założeniu miejscem integrującym lokalną społeczność.

Nasza biblioteka to nie tylko regały z książkami. Oprócz gromadzenia, opracowywania i udostępniania księgozbioru i czasopism oraz multimediów (audiobooków), angażujemy się w wiele innych przedsięwzięć. Oto one:

  • Organizujemy spotkania autorskie, imprezy literackie, wystawy i koncerty.
  • Udostępniamy naszą przestrzeń Czytelnikom na przygotowane przez nich wydarzenia. Jeśli chcesz założyć klub dyskusyjny lub przeprowadzić inicjatywę łączącą ludzi o podobnych zainteresowaniach, to biblioteka jest na to właściwym miejscem.
  • Przygotowujemy zajęcia i warsztaty dla grup zorganizowanych, m.in. przedszkolaków i uczniów; mamy także ofertę skierowaną specjalnie do seniorów.
  • W wybranych filiach Czytelnicy mogą korzystać ze stanowisk komputerowych wyposażonych w drukarkę i skaner. Organizujemy też kursy informatyczne.
  • Stopniowo w każdej filii będzie udostępniany szerokopasmowy Internet.
  • Oprócz książek i audiobooków możecie wypożyczać u nas ebooki Legimi.

W związku z panującą w kraju i na świecie sytuacją epidemiologiczną, zawiesiliśmy bądź zmodyfikowaliśmy część z oferowanych przez nas działań. Obecnie naszym celem jest jak najszersze świadczenie usług przy jednoczesnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa, które ochronią zarówno naszych czytelników, jak i bibliotekarzy.

Szczegółowe informacje i zalecenia na temat funkcjonowania bibliotek znajdą Państwo w zamieszczonym poniżej regulaminie.

Jak zapisać się do biblioteki ?

  • Aby zapisać się do biblioteki potrzebny jest ważny dokument tożsamości (dowód osobisty, legitymacja szkolna, paszport, karta stałego pobytu).
  • Następnie należy zapoznać się z regulaminem, wypełnić kartę zapisu i podpisać zobowiązanie. Za osoby niepełnoletnie poświadcza osoba dorosła.
  • Kartę można wypełnić na miejscu w filii biblioteki lub przynieść już wypełnioną.
  • W bibliotece otrzymuje się kartę biblioteczną i można już w pełni korzystać z oferty.

Szuflandia - wypożyczalnia 24/7

Szuflandia - wypożyczalnia 24/7 to pierwsza samoobsługowa biblioteka. Automat znajduje się na rynku łódzkiej Manufaktury (przy wejściu do kina).

Szuflandia jest dla każdego kto jest zarejestrowany w BMwŁ i ma ważną kartę biblioteczną - Fiszkę. Więcej informacji dotyczących samoobsługowej biblioteki znajdziesz pod linkiem: Szuflandia - wypożyczalnia 24/7.

 

Regulamin korzystania ze zbiorów zasobów i usług Biblioteki Miejskiej w Łodzi

Regulamin korzystania ze zbiorów zasobów i usług Biblioteki Miejskiej w Łodz wersja angielska

Regulamin korzystania ze zbiorów zasobów i usług Biblioteki Miejskiej w Łodz wersja ukraińska

Regulamin Szuflandii

Regulamin zachowania bezpieczeństwa

Regulamin korzystania z gier planszowych

Regulamin korzystania z biblioteki w towarzystwie zwierząt 

Informacja o RODO

Karta zapisu

Karta zapisu wersja angielska

Karta zapisu wersja ukraińska

Regulamin przyjmowania reklam oraz tekstów sponsorowanych do dziennika Łódź.pl

Zasady regulowania opłat za nieterminowy zwrot materiałów bibliotecznych