"Piętnaście sekund. Żołnierze polscy na froncie wschodnim" - spotkanie z Piotrem Korczyńskim

02/06/2023, godz. 17:00
Filia Nr 39

Biblioteka WOLNOŚĆ plac Wolności 4

Kategoria: spotkania

Biblioteka Wolność zaprasza na spotkanie z Piotrem Korczyńskim, autorem książki "Piętnaście sekund. Żołnierze polscy na froncie wschodnim".

O książce:

"Oparty na unikalnych relacjach polskich weteranów reportaż o walkach na froncie wschodnim. O Kościuszkowcach i zdobywcach Berlina.

Nie zdążyli do armii Andersa, ale nieoczekiwanie otrzymali jeszcze jedną szansę wyrwania się z nieludzkiej ziemi. Przekraczając bramę obozu w Sielcach nad Oką, większość z nich nie miała wątpliwości, że oto stali się żołnierzami polskiego wojska. Pod Lenino otworzyły się przed nimi wrota piekła frontu wschodniego. Ci, którzy przeżyli – lub do 1 i 2 Armii zostali wcieleni później – doświadczyli jego kolejnych kręgów: desantów na Wiśle, przełamywania Wału Pomorskiego, zdobywania Kołobrzegu, forsowania Odry, walk na ulicach Berlina i rzezi pod Budziszynem. Ginęli tysiącami na pierwszej linii, natomiast na zapleczu frontu nie mogli zaznać spokoju przez osławioną Informację Wojskową lub NKWD..." (z opisu wydawcy)

O autorze:

Piotr Korczyński (ur. w 1974 w Bieczu), historyk, publicysta, grafik, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika "Polska Zbrojna. Historia", autor książek "Dawno temu na Dzikim Zachodzie", "Dla ojczyzny ratowania: szubienica, pal i kula. Dyscyplina w dawnym Wojsku Polskim", "Śladami Szeli, czyli diabły polskie", "Przeżyłem wojnę... Ostatni żołnierze Walczącej Polski"; "Zapomniani. Chłopi w Wojsku Polskim" i innych. Współautor tomów "Europejskiego kino gatunków" i "1000 filmów, które tworzą historię kina".

Spotkanie poprowadzi dr Tomasz Romanowicz (Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi).

Wstęp na wydarzenie jest WOLNY!

W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu książki.