"Do Wschodu. Nocne sąsiadów rozmowy"

04/07/2022

„Do Wschodu. Nocne sąsiadów rozmowy” to 3-dniowy festiwal, integrujący polskich literatów z przyjaciółmi ze wschodu - pisarzami ukraińskimi.

W wyniku wojny w Ukrainie do Polski przybyła duża grupa uchodźców, z czego większość trafiła do dużych ośrodków miejskich, takich jak Łódź. Lokalne instytucje kultury natychmiast zareagowały na sytuację, rozszerzając swoją ofertę o działania, skierowane w szczególności do dzieci i młodzieży. Istnieje potrzeba rozszerzania tych działań o kolejne grupy, przede wszystkim osoby dorosłe. Prezentowany projekt byłby do tego odpowiednim narzędziem.

„Do Wschodu. Nocne sąsiadów rozmowy” to 3-dniowy festiwal, odbywający się na początku lata - wtedy, kiedy dni są najdłuższe, a noce najkrótsze i do wschodu prowadzi najkrótsza droga. Na festiwal składają się spotkania autorskie z pisarzami i pisarkami ukraińskimi, prowadzone przez polskich pisarzy i intelektualistów, którym szczególnie bliska jest kultura naszych wschodnich sąsiadów.

Na festiwal składa się 5 spotkań autorskich; koncert muzyki ukraińskiej; spacer po Łodzi z przewodnikiem, warsztaty dla dzieci.

Dodatkową atrakcją festiwalu jest to, że wydarzenia główne odbywać się będą w godzinach wieczornych i późnowieczornych (tytułowe rozmowy “Do wschodu”), czemu sprzyjać ma czas festiwalu - początek lata, kiedy dni są najdłuższe, a wieczory i noce ciepłe. Takie nocne wydarzenia zawsze przyciągają uwagę publiczności (patrz Noce Muzeów lub Noce Bibliotek).

Wszystkie wydarzenia będą tłumaczone na język ukraiński oraz będą transmitowane w mediach społecznościowych.

Harmonogram:

14.07.22 Czwartek

17:00 Otwarcie festiwalu

17:10 Spotkanie z Krystyną Kurczab-Redlich. Prowadzenie: Andrzej Kompa.

15.07.22 Piątek

10:00 – 18:00 Fotobenefit w Wolności. Bezpłatna sesja portretowa dla imigrantów

17:00 Koncert duetu fortepianowego Olgi Bykanovej i Galiny Russovej

18:00 Spotkanie z Oksaną Zabużko. Prowadzenie: Marta Zdanowska.

20:00 Spotkanie z Natalią Śniadanko i Ziemowitem Szczerkiem. Prowadzenie: Izabella Adamczewska-Baranowska

22:00 22:00 Afterparty w klubie Ignorantka. DJ set Heliotrope

16.07.22 Sobota

12:00 Spacer szlakiem międzykulturowej Łodzi. Start spaceru – Biblioteka Wolność.

14:00 Rodzinne warsztaty haftu polskiego i ukraińskiego

18:00 Spotkanie z Sofiją Andruchowycz i Martyną Bundą. Prowadzenie: Paulina Frankiewicz

20:00 Spotkania z Natalią Belczenko i Maciejem Robertem. Prowadzenie: Martyna Quant.

Goście festiwalu:

Oksana Zabużko - ukraińska pisarka, poetka i eseistka. Autorka, której międzynarodową sławę i uznanie przyniosła książka Badania terenowe nad ukraińskim seksem, uznana za pierwszy manifest ukraińskiego feminizmu. Symbolicznie, 23 lutego 2022, w przeddzień rosyjskiej inwazji, ukazała się jej książka Planeta Piołun – zbiór esejów wybranych dla polskiego czytelnika, napisanych po zajęciu 2014 Krymu przez Rosjan.

Natalia Śniadanko - ukraińska poetka, pisarka, dziennikarka, tłumaczka. Autorka m.in. powieści Frau Müller nie zamierza płacić więcej, opowieści o losach ukraińskich gastarbeiterek na tle współczesności. Jako tlumaczka na język ukraiński przełożyła m.in. utwory Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Jarosława Iwaszkiewicza, Jana Brzechwy.

Sofija Andruchowycz - ukraińska pisarka, tłumaczka oraz publicystka. Autorka książek Lato MilenyStarzy ludzieKobiety ich mężczyzn, Siomga. Laureatka m.in. nagrody literackiej wydawnictwa „Smołoskyp”, Nagrody „Litakcent Roku”, „Książka Roku BBC” oraz Nagrody literackiej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego.

Natalia Belczenko - ukraińska poetka i tłumaczka. Zadebiutowała w 1997 roku[1], opublikowała razem dziewięć tomików poetyckich. Jej twórczość została przetłumaczona na język niemiecki, francuski, angielski, bułgarski, koreański, holenderski, polski, litewski, łotewski i hebrajski.

Ziemowit Szczerek - dziennikarz i prozaik. Współpracuje z „Polityką”, „Gazetą Wyborczą”, „Krytyką Polityczną” i „Nową Europą Wschodnią”. Autor książek SiódemkaPrzyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia SłowianRzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia PolskiTatuaż z tryzubemMiędzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę ŚrodkowąSiwy dym albo pięć cywilizowanych plemionVia Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie KarpackimCham z kulą w głowie oraz Kolejna alternatywna historia Polski. Laureat Paszportu „Polityki”, nominowany do Nagrody MediaTory i Nagrody im. Beaty Pawlak oraz dwukrotnie do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.

Martyna Bunda - polska dziennikarka i pisarka. Za debiutancką powieść Nieczułość otrzymała Nagrodę Literacką „Gryfia” , oraz Pomorską Nagrodę Literacką "Wiatr od Morza", jak również nominację do Nagrody Literackiej „Nike” 2018 oraz do Nagrody Literackiej Gdynia 2018 w kategorii: proza. Dwukrotnie nominowana do nagrody Grand Press za teksty reporterskie. W 2020 nominowana do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy za powieść Kot niebieski.

Maciej Robert - polski poeta, krytyk literacki i filmowy, redaktor, dziennikarz. Tłumaczony na języki obce: angielski, arabski, bułgarski, chorwacki, czeski, grecki, hebrajski, hiszpański, niemiecki, serbski, ukraiński i węgierski. Jego wiersze znalazły się w antologii prezentującej dziesięcioro najlepszych młodych poetów europejskich Black Warmness Between Fingers. Laureat nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej oraz międzynarodowej nagrody im. Václava Buriana

Krystyna Kurczab-Redlich -  polska dziennikarka i reportażystka, wieloletnia korespondentka w Rosji, autorka filmów dokumentalnych o Czeczenii. Ze względu na poruszane tematy nazywana bywa „polską Politkowską”. Autorka m.in. głośnej biografii Władimira Putina Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje. Edycja 2022