Jak powstaje książka?

15/09/2022

Po tym jak tekst wyjdzie spod pióra lub klawiatury autora z pragnieniem zmaterializowania się w postaci książki, przechodzi przez ręce wielu „cichych bohaterów”, m.in. redaktorów, edytorów, składaczy, ilustratorów, wydawców, tłumaczy, drukarzy. Wysiłki ludzi związanych z procesem wydawniczym przynoszą efekt w postaci gotowej publikacji, która trafia do rąk, a później miejmy nadzieję, do serc czytelników. 

„Książka od kuchni” to projekt Biblioteki Miejskiej w Łodzi, dofinansowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”. Jego zadaniem jest pokazać, że książka to dzieło nie tylko autora, ale wielu twórców. Ten przedmiot z papieru może być dziełem sztuki nie tylko ze względu na treść, ale także ze względu na formę – projekt typograficzny, ilustracje, czy oprawę.

Aby przybliżyć Wam temat książki, od okładki po ostatnią kropkę, zaprosiliśmy świetne nazwiska: ilustratorki - Emilię Dziubak, Aleksandrę Cieślak oraz Agatę Królak, pisarzy – Natalię Fiedorczuk i Przemysława Wechterowicza, projektantów okładek –Przemka Dębowskiego, Patryka Mogilnickiego i Łukasza Zbieranowskiego z Fajnych Chłopaków, poetę i wydawcę – Konrada Górę, tłumacza – Krzysztofa Umińskiego i redaktora – Filipa Modrzejewskiego. Przygotowaliśmy szereg spotkań, warsztatów, wystaw i dyskusji, które będą skierowane zarówno do młodszych, jak i starszych czytelników. Obiecujemy, że dzięki „Książce od kuchni” doświadczycie tego magicznego przedmiotu, wypełniającego po brzegi półki naszych bibliotek, na różne interesujące sposoby!

Inicjatywa "Książka od kuchni" jest wynikiem współpracy pięciu łódzkich bibliotek: Biblioteki Wolność, Biblioteki Gdańskiej, Biblioteki Kostka, Biblioteki Otwartej i Biblioteki Słówka. Zaglądajcie na profile Facebook'owe tych bibliotek oraz na media społecznościowe Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Będziemy tam na bieżąco informować o wszystkich wydarzeniach w projekcie, które rozpoczną się 22 września i potrwają aż do listopada 2022 roku. 

Zerknijcie na harmonogram „Książki od kuchni” i znajdźcie coś dla siebie. Pamiętajcie, że na warsztaty obowiązują zapisy. 

 

WARSZTATY

22 i 23 września / godz. 17:00 / Biblioteka Otwarta
warsztaty tworzenia okładek książkowych z Aleksandrą Cieślak

30 września / godz. 18:00 / Biblioteka Wolność
warsztat z self-publishingu: "Na przekór tradycji. Jak przygotować indywidualną strategię wydawniczą" z poetą i wydawcą Konradem Górą

7 października / godz. 18:00 / Biblioteka Wolność
spotkanie pisarsko-twórcze o charakterze warsztatowym wokół uśpienia wewnętrznego krytyka i wyzwolenia energii twórczej z Natalią Fiedorczuk

8 października / godz. 11:00 i 13:00 / Biblioteka Kostka
warsztaty ilustratorskie z autorką książek i ilustratorką Agatą Królak

8 października / godz. 12:00 / Biblioteka Wolność  
warsztat dla młodych twórców „Od ostatniej kropki w twoim rękopisie do podpisania umowy” z redaktorem Filipem Modrzejewskim

15 października / godz. 11:00 i 13:00 / Biblioteka Słówka
warsztaty dla dzieci i młodzieży z pisarzem Przemysławem Wechterowiczem

 

SPOTKANIA I DYSKUSJE

26 września / godz. 17:00 / Biblioteka Gdańska

spotkanie z Krzysztofem Umińskim, tłumaczem i autorem książki "Trzy tłumaczki”. Prowadzenie: Paulina Frankiewicz z księgarni "Do dzieła".

29 września / godz. 17:00 / Biblioteka Otwarta

dyskusja z artystami: Przemkiem Dębowskim, Patrykiem Mogilnicki i Łukaszem Zbieranowskim ze studia Fajne Chłopaki wokół tematu projektowania okładek książkowych. Moderacja: Justyna Dżbik-Kluge

 

WYSTAWY

28 września / Biblioteka Wolność
otwarcie wystawy okładek książkowych artystów Przemysława Dębowskiego z wydawnictwa Karakter, Patryka Mogilnickiego oraz Łukasza Zbieranowskiego ze studia Fajne Chłopaki 

22 października / godz. 12:00 / Biblioteka Gdańska

otwarcie wystawy ilustracji artystki Emilii Dziubak.
Prace artystki będą wyeksponowane także w kilku innych bibliotekach (Biblioteka Słówka, Ferment, Otwarta, Rozgrywka, Tuvim).

 

DZIAŁANIA DODATKOWE

Międzypokoleniowe warsztaty ze storytellingu:

Biblioteka Gdańska / 27 września i 4 października / godz. 17:00

Biblioteka Słówka / 28 września i 13 października / godz. 17:00

Biblioteka Wolność / 29 września i 6 października / godz. 17:00

Biblioteka Kostka / 5 i 12 października / godz. 17:00

Biblioteka Otwarta / 14 i 21 października / godz. 17:00

——————————————————-

Koordynacja projektu: Aleksandra Zbieranowska

————————————————-

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego"

 

Powrót