14/12/2022

Biblioteka Miejska w Łodzi pozyskała z Programu Rządowego Infrastruktura kultury 2022 środki finansowe na realizację projektu w kwocie 500 000,00 zł.

"Główna siedziba Biblioteki Miejskiej w Łodzi - przebudowa i modernizacja (etap 2)" to kontynuacja projektu, który w naborze na 2020 r. otrzymał dofinansowanie - w listopadzie 2021 r. uruchomiono na parterze filię biblioteczną, pn. Biblioteka Wolność.

Na lata 2022- 2023 planujemy, aby w kamienicy na Pl. Wolności 4 rozpoczęły się fragmentaryczne prace na 1. piętrze dotyczące: rozbiórek, prac konstrukcyjnych, niektórych elementów budowlanych i instalacyjnych, które w przyszłości umożliwią kontynuację pozostały prac na 1. i 2. piętrze kamienicy.

Nasza wizja modernizacji tego budynku opiera się na koncepcji stworzenia miejsca przyjaznego, otwartego dla czytelników w samym centrum miasta. W przyszłości powstanie przestrzeń o charakterze biblioteczno-konferencyjnym, z salą warsztatową, przestronną salą z mobilną ścianką do przeprowadzania spotkań autorskich, społecznych grup nieformalnych, salą co-workingową. Tak aby w tym miejscu spełniała się idea tzw. trzeciego miejsca.

Planowane prace trwać będą od listopada 2022 r. do maja 2023 r.

Projekt "Główna siedziba Biblioteki Miejskiej w Łodzi - przebudowa i modernizacja (etap 2)" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.