„Irańska odyseja – polskie konteksty”

02/09/2022

Projektu „Irańska odyseja – polskie konteksty” przybliża powiązania polskiej historii i kultury z Iranem.

Ma on na celu promocję literatury ukazującej kulturę i obyczaje irańskie z perspektywy polskich tłumaczy, podróżników i artystów, ukazanie jak bogata i inspirująca jest kultura irańska dla polskiego społeczeństwa, oraz w jak interesujący sposób splatała się historia obojga narodów.

Punktem wyjścia dla działań realizowanych w ramach projektu jest przybliżenie twórczości Rumiego, XIII wiecznego perskiego poety i filozofa, jednego z głównych twórców sufizmu. W przeszłości jego postać fascynowała wybitnych polskich twórców, takich jak Tadeusz Miciński i Karol Szymanowski, którzy czerpali z jego dorobku poetyckiego. Współcześnie twórczość i filozofia Rumiego zdobywa w naszym kraju coraz więcej czytelników.

Zapraszamy na cykl prelekcji i warsztatów oraz kończący projekt koncert poezji Rumiego w wykonaniu Mieczysława Litwińskiego i Magdaleny Roguś przy współpracy z mgr Ivonną Nowicką, która przybliży postać poety.


Harmonogram wydarzeń:

I Wprowadzenie

2 września 2022 r. godz. 17.00

Prelekcja dr Katarzyny Czekaj – Kotyni pt. „Codzienność polskich uchodźców w Iranie w latach II wojny światowej – ujęcie z perspektywy polskiej społeczności ewakuowanej do Iranu”.

II  - Warsztaty artystyczne – kaligrafia, rytmika i storytelling           

8 września, godz. 15.00

„Międzypokoleniowy warsztat kaligraficzno - ruchowy”-  zarówno dzieci jak i dorośli będą mieli szansę poznać podstawy kaligrafii perskiej, a następnie stworzyć krótką improwizację ruchową wprawiając symbolicznie litery w ruch. Prowadzenie: Magdalena Roguś, Mieczysław Litwiński

22 września, godz. 15.00

„Warsztat rytmiki polskiej i irańskiej”-skierowany zarówno dla dorosłych i jak i dzieci. Nauka rytmów polskich i irańskich w oparciu o wytupywanie, wyklaskiwanie oraz grę na bębnie obręczowym (daf). Prowadzenie: Mieczysław Litwiński, Magdalena Roguś

28 września, godz. 17.30

„Storytelling, czyli interaktywne opowieści sufickie”- międzypokoleniowe opowiadanie opowieści sufickich tzw. metodą uczestniczącą. Publiczność będzie miała okazję nie tylko słuchać opowieści, lecz także aktywnie wpływać na jej bieg. Opowieść będzie się snuła przy akompaniamencie orientalnych instrumentów. Występują: Mieczysław Litwiński, Albert Kwiatkowski, Magdalena Roguś

III  Zwieńczenie projektu i akcent łódzki

Prelekcja/Spotkanie autorskie z dr Albertem Kwiatkowskim, który na podstawie swoich książek przybliży teraźniejszość i bogactwo kulturowe Iranu. Spotkanie przeznaczone dla rodzin z dziećmi.

Prelekcja multimedialna mgr Ivonny Nowickiej, tłumaczki i iranistki, podczas której badaczka zaprezentuje postać nieżyjącej już Anny z Dunin Borkowskiej, aktorki i nauczycielki śpiewu osiadłej w Teheranie i tam rozwijającej swoją karierę artystyczną. Anna z Dunin Borkowska pochodzi z Łodzi i była uczennicą jednego z łódzkich gimnazjów, swego czasu znaną aktorką w Iranie – stąd tytuł prelekcji:„ Z łódzkiego gimnazjum do irańskiego kina. Droga życiowa Anny z Dunin Borkowskiej”.

4 listopada, godz. 18.30

„Popołudnie z Rumim”- koncert Mieczysława Litwińskiego przy współpracy Magdaleny Roguś, którzy w formie wokalnej zinterpretują poezję Rumiego. Koncert przeplatany przybliżeniem postaci Rumiego w wykonaniu mgr Ivonny Nowickiej.

Powrót