Konferencja "Porozmawiajmy o bibliotekach" - rekrutacja zamknięta!
12/09/2024POROZMAWIAJMY O BIBLIOTEKACH. PRAKTYCZNE ASPEKTY ZARZĄDZANIA STRATEGICZNEGO W BIBLIOTEKACH. NAJNOWSZE WYZWANIA.
W dniach 10-11 października 2024 roku odbędzie się druga edycja konferencji „POROZMAWIAJMY O BIBLIOTEKACH. PRAKTYCZNE ASPEKTY ZARZĄDZANIA STRATEGICZNEGO W BIBLIOTEKACH”, na którą wspólnie z Biblioteką Narodową zapraszamy kadry zarządzajace bibliotek publicznych. Podczas dwóch październikowych dni będziemy mieli okazję posłuchać i poradzić się ekspertów w obszarze najnowszych wyzwań stojących przed bibliotekami.
Konferencja odbędzie się w Mediatece MEMO, w Łodzi, ul. Moniuszki 5, w dniach 10-11 października 2024 roku.
Kontakt w sprawach organizacyjnych:
Dorota Tarnowska, dorota.tarnowska@biblioteka.lodz.pl
Magda Melnyk, magda.melnyk@biblioteka.lodz.pl
tel. 571 553 080
Program konferencji:
Dzień 1, 10 października
09:00 – 10:00 – rejestracja uczestników
10:00 – Otwarcie konferencji: Pani Prezydent Małgorzata Moskwa - Wodnicka, Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi dr Halina Bernat i Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski
Prowadzący: dr Maciej Szablewski – kierownik Zakładu Udostępniania Zbiorów Biblioteki Narodowej
Blok I, 10.10 – 11.40 NAJNOWSZE WYZWANIA – inauguracja
Otwarcie - dr Halina Bernat, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi
- Najnowsze tendencje, wyzwania i trendy w bibliotekach w Polsce i Europie w kontekście wzrostu czytelnictwa.
dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej
- Absorbcja nowych środków zewnętrznych - co robić by do biblioteki trafiało coraz więcej pieniędzy. Mateusz Adamkowski dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Znaczenie bibliotek na mapie kulturalnej Polski. Robert Piaskowski dyrektor Narodowego Centrum Kultury
Blok II 11.40 – 14.30 ZAINSPIRUJ SIĘ! – panele dyskusyjne
11.40 – 13.00 Modelowe przykłady wdrażania nowoczesnych rozwiązań.
Moderacja: Agnieszka Staniszewska – Mól, dyrektor Biblioteki Kraków.
Paneliści: Katarzyna Kamińska, dyrektor Biblioteki Raczyńskich, Andrzej Kuźmiński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, Piotr Nike, kierownik Działu Edukacji Kulturalnej „Elkamera” Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida.
Godz. 13.00 – 13.20 Przerwa kawowa
13.20 – 15.00 Pozyskiwanie środków: działalność komercyjna, usługowa, wynajem, barter, crowdfunding.
Wprowadzenie oraz moderacja: dr nauk prawnych Piotr Górecki.
Paneliści: Adrianna Walendziak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emilii Sukertowej - Biedrawiny w Olsztynie, Magdalena Michalska, BMwŁ.
- Działalność komercyjna, usługowa, wynajem sal i przestrzeni bibliotecznych, sposoby dysponowania mieniem (budynki).
- Barter gotówkowy i bezgotówkowy. Partnerstwa z lokalnymi instytucjami i przedsiębiorstwami.
- Umowy o współpracę.
- Sponsoring
15:00 Lunch
PORADŹ SIĘ ! – konsultacje indywidualne
15.30 -17.00 Konsultacje indywidualne z prawnikami, specjalistami z zakresu administracji, księgowości, finansów i zamówień publicznych.
Jak zaplanować budżet? (planowanie i realizowanie budżetu, koszty i przychody własne, sprzedaż i pozostałe przychody) – Magdalena Garczyńska BMwŁ
Jak przygotować remont? (administrowanie modernizacji, różnorodne tytuły prawne w odniesieniu do planowania remontów) – Amanda Wolak BMwŁ
Jak stworzyć regulamin? (budowanie nowych regulaminów w bibliotekach, wprowadzanie zmian, uchylanie dotychczas obowiązujących) – mec. Edyta Kowalska-Pełka
Jak kupować w bibliotece? (zamówienia publiczne, opracowywanie zamówień, przygotowywanie zakupów) –Agnieszka Jachowicz BMwŁ
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
15.30 - 17.00 Spacer po Łodzi oraz Bibliotece Secesja z Marią Nowakowską.
18.00 – 20.00 Koncert wieczorny w Bibliotece Tuvim.
Dzień 2, 11 października
9.00 – 11.00 PORADŹ SIĘ ! – konsultacje indywidualne c.d.
Konsultacje indywidualne z prawnikami, specjalistami z zakresu administracji, księgowości, finansów i zamówień publicznych.
Jak zaplanować budżet? (planowanie i realizowanie budżetu, koszty i przychody własne, sprzedaż i pozostałe przychody) – Magdalena Garczyńska BMwŁ
Jak przygotować remont? (administrowanie modernizacji, różnorodne tytuły prawne w odniesieniu do planowania remontów) – Amanda Wolak BMwŁ
Jak stworzyć regulamin? (budowanie nowych regulaminów w bibliotekach, wprowadzanie zmian, uchylanie dotychczas obowiązujących) – mec. Edyta Kowalska-Pełka
Jak kupować w bibliotece? (zamówienia publiczne, opracowywanie zamówień, przygotowywanie zakupów) –Agnieszka Jachowicz BMwŁ
Blok I 9.30 – 11.30 DOWIEDZ SIĘ ! – wykład oraz panele dyskusyjne
- Jak wykorzystywać sztuczną inteligencję w pracy instytucji kultury z naciskiem na biblioteki.
Wawrzyniec Rudolf –ekonomista, dr hab. nauk ekonomicznych, adiunkt Katedry Zarządzania Miastem i Regionem Wydziału Zarządzania UŁ.
- Problemy i wyzwania bibliotek w małych miejscowościach.
Moderacja: Małgorzata Grupińska-Bis, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Udział w dyskusji wezmą: Danuta Kwiatkowska, dyrektor Biblioteki - Centrum Kultury w Łubiance (kujawsko-pomorskie), Anna Donabidowicz, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Fihel w Miechowie (małopolskie), Damian Domański, dyrektor Biblioteki - Ośrodka Kultury w Morzeszczynie (pomorskie), Włodzimierz Naumczyk, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Czesława Chruszczewskiego w Mieścisku (wielkopolskie) wraz z burmistrzem Przemysławem Rennem, Przemysław Pawlak, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Gostyń (wielkopolskie).
Godz. 11.30 – 12.00 Przerwa kawowa
Blok II, 12.00 – 14.00 IDZIE NOWE !
Panel dyskusyjny : Nowe trendy i zwyczaje czytelnicze nastolatków, z punktu widzenia użytkowników i wydawnictw.
Moderacja: Maria Deskur, prezeska zarządu Fundacji Powszechnego Czytania,
Udział w dyskusji wezmą: Anna Wyżykowska, dyrektor marketingu wydawnictwa MUZA, Justyna Sudak-Hartung, szefowa działu PR wydawnictwa HELION.
14:00– 14.30 Podsumowanie bloku konsultacyjnego - najważniejsze zagadnienia.
14:30 Lunch
ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI
PARTNERZY KONFERENCJI
Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy im. dr Witolda Bełzy
Biblioteka Raczyńskich
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Biblioteka Kraków
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie
Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki
PRELEGENCI
dr Tomasz Makowski
Od 2007 r. dyrektor Biblioteki Narodowej.
Przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej i Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Członek zarządu The European Library, Komitetu Stałego Sekcji Bibliotek Narodowych IFLA.
Autor publikacji książkowych i kilkunastu artykułów.
Specjalizuje się w historii bibliotek, rękopisoznawstwie, naukach pomocniczych historii i historii historiografii.
dr Halina Bernat
Absolwentka studiów humanistycznych z doktoratem nauk ekonomicznych z zakresu zarządzania. Z doświadczeniem w zarządzaniu instytucjami kultury o różnorodnym charakterze i sposobie organizacji, m.in. Muzeum Sztuki i Łódzkim Domu Kultury oraz jako v-ce dyrektor Wydziału Kultury UMŁ. Od 2018 roku stoi na czele Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Do najważniejszych projektów realizowanych na rzecz Łodzian należy racjonalizacja sieci bibliotek, rewitalizacja i remonty przestrzeni bibliotecznych oraz otwarcie nowych bibliotek (Wolność, Secesja, Mediateki MEMO, Tatarak, Ferment, Traf, Bliska). Wdrożenie projektów dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz udział w Erasmus+ POWER, EEA grants, FRSI Save the Children.
Robert Piaskowski
Polonista i socjolog, menedżer, animator kultury oraz wykładowca akademicki. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, Universite d’Aix Marseille oraz w Collegium Civitas.
Dyrektor programowy Krakowskiego Biura Festiwalowego w latach 2007-19, później pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury oraz dyrektor ds. rozwoju i kreatywności w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Krakowa. Odpowiadał za powstanie i rozwój wielu krakowskich festiwali, m.in. Misteria Paschalia, Opera Rara, Sacrum Profanum, Festiwal Conrada i Festiwal Miłosza.
Jest dyrektorem artystycznym i współzałożycielem Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, członkiem Komitetu Organizacyjnego FPFF w Gdyni. Od marca 2024 kieruje Narodowym Centrum Kultury.
Małgorzata Grupińska-Bis
Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, przedstawicielka prezydium Konferencji Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych, powołana w roku 2024 przez Ministra Kultury do Zespołu Sterującego ds. zakupu nowości wydawniczych do bibliotek. Z wykształcenia polonistka, ukończyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania kulturą oraz zarządzania projektami.
dr Piotr Górecki
Doktor nauk prawnych, radca prawny. Absolwent studiów podyplomowych Managing Business, International Finance, Szkoły IT dla prawników i międzynarodowego programu z prawa prywatnego Programme in European Private Law for Postgraduates.
Współzałożyciel i CEO Cubic Orb sp. z o.o. - czołowego polskiego producenta oprogramowania dla geodezji. Współpracuje z SWLEX sp. z o.o. – firmą świadczącą usługi prawne i doradcze, głównie w obszarze nowych technologii. Przewodniczący rady nadzorczej Legimi S.A. – lidera w branży dystrybucji ebooków i audiobooków w abonamencie. Autor kilkunastu publikacji dotyczących prawa cywilnego, porównawczego i własności intelektualnej w języku polskim i angielskim.
Maria Deskur
Wydawca, ekspertka ds. czytania, praktyk collective impact. Absolwentka romanistyki UJ, Literatury na Sorbonie i komunikacji na Université Lumière. Współzałożycielka wydawnictwa Muchomor, wieloletnia dyrektor zarządzająca Książek Egmontu i Burdy, współfundatorka i prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, pierwszej polskiej organizacji nagrodzonej Library of Congress Literacy Award. Zwyciężczyni konkursu Zwyrtała 2019 na najlepszy pomysł na promocję czytelnictwa, autorka poradnika upowszechniania czytania „Supermoc książek”, współautorka poradnika „#TataTeżCzyta” i „Czytającej szkoły”, współtwórczyni Koalicji Czytająca Polska, Ashoka Fellow. Prywatnie – mama czwórki dzieci, rowerzystka.
Dr hab. Wawrzyniec Rudolf
Doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, pracuje w Katedrze Zarządzania Miastem i Regionem na Wydziale Zarządzania. Stopień doktora uzyskał na bazie rozprawy o marketingu terytorialnym. Stopień doktora habilitowanego na bazie monografii promującej współdziałanie w zarządzaniu miastem. Specjalizuje się w zarządzaniu publicznym, polityce kulturalnej, marketingu organizacji publicznych i społecznych, brandingu miast. Prowadzi badania w obszarze zarządzania teatrami, bibliotekami, muzeami, roli kultury w promocji miasta, relacji pomiędzy „organizatorem” a dyrektorami instytucji kultury. Autor książki pt.: „Zarządzanie publiczne w lokalnym sektorze kultury” (Łódź 2020).
Dr Agnieszka Staniszewska-Mól
Dyrektor Biblioteki Kraków od kwietnia 2021 r., wcześniej zastępca dyrektora Kancelarii Prezydenta w Urzędzie Miasta Krakowa. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, dr nauk humanistycznych, językoznawca, wykładowca w Katedrze Logopedii i Zaburzeń Rozwoju Uniwersytetu Pedagogicznego. Redaktor prowadząca serii Poczet Krakowski (we współpracy z Archiwum Narodowym i Biblioteką Jagiellońską). Członek jury Krakowskiej Książki Miesiąca oraz kapituły Nagrody Żółtej Ciżemki. Współautorka haseł do Encyklopedii Logopedii oraz Encyklopedii Krakowa (w druku). Nieuleczalnie uzależniona od czytania, nie planuje więc żadnej terapii w tym kierunku.