O wolności w WOLNOŚCI.

10/06/2022

Jedyne w Łodzi spotkanie z ukraińską autorką Tamarą Dudą.

Biblioteka Miejska w Łodzi zaprasza na spotkanie autorskie z Tamara Dudą, ukraińską pisarką, dziennikarką i tłumaczką.

Spotkanie poświęcone będzie powieści „Córeczka”,  za którą autorka w 2022 roku otrzymała Narodową Nagrodę im. Tarasa Szewczenki w dziedzinie literatury pięknej oraz prestiżową nagrodę ukraińskiej redakcji BBC za najlepszą książkę beletrystyczną 2019 roku. Powieść znalazła się także wśród trzydziestu najważniejszych utworów prozatorskich niepodległej Ukrainy według Ukraińskiego Instytutu Książki.

Książka przedstawia losy grupy znajomych, Donbas i dramatyczne wypadki wiosny i lata 2014 roku. Po wojennej szachownicy zręcznie porusza się drobna kobieca sylwetka, niesie nadzieję na rychłe zwycięstwo światła nad ciemnością. „Córeczka” Tamary Dudy wciąga, frapuje, wzrusza i bawi do łez. To najpiękniejszy hołd złożony wielu bezimiennym bohaterom wojny na wschodzie Ukrainy.

Tamara Duda (ur.1976) – ukraińska dziennikarka i tłumaczka, autorka dwóch powieści wydanych pod pseudonimem Tamara Horicha Zernia. W latach 2014–2016 pracowała jako wolontariuszka w strefie działań wojennych na wschodzie Ukrainy.

Spotkanie odbędzie się 13 czerwca o godz. 18:00 w Bibliotece WOLNOŚĆ. Spotkanie poprowadzi Paulina Frankiewicz (Uniwersytet Łódzki, Księgarnia Do Dzieła)

Wstęp WOLNY!

Spotkanie odbędzie się w języku polskim i ukraińskim.