Otworzyliśmy Bibliotekę RETRO!

21/04/2023

Otworzyliśmy Bibliotekę RETRO, kolejną wyremontowaną filię Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Biblioteka RETRO znajduje się przy ul. Narutowicza 91a w znanej części Łodzi, w okolicy Radiostacji. Jest to najstarsza filia biblioteczna, która już od 65 lat mieści się w tym samym miejscu.

Otwierająca się po generalnym remoncie biblioteka zaprasza zupełnie nowym wnętrzem, jak i profilem. Wystrojem stawiamy na przytulność osadzoną w okresie lat 50-80tych. Będzie okazja poczytać pod lampą z czasów PRL, rozsiąść się wygodnie z kawą przy stoliku z tego samego okresu i posłuchać muzyki retro, która na stałe tutaj zagości. Historia tego miejsca będzie do podejrzenia na wyeksponowanych fragmentach kronik bibliotekarskich prowadzonych przez ówczesny personel.

Nazwa RETRO nawiązuje nie tylko do historii samej filii – 65 lat niezmiennie w tej samej lokalizacji, ale również do szeroko rozumianej historii (historii lokalnych, mniejszości zamieszkujących Łódź, dynamicznie zmieniającej się architektury okolicy), która stanie się osią centralną prowadzonych spotkań i wydarzeń. Wydarzeniom wpisującym się w główny nurt, w jakim funkcjonować będzie filia RETRO, towarzyszyć będzie szereg działań integrujących, mających na celu tworzenie nowych i umacnianie już istniejących więzi społecznych. W najbliższych planach po otwarciu mamy wydarzenia, które tę integrację rozpoczną: sąsiedzką wymianę roślin, pchli targ dla okolicznych mieszkańców w duchu zero waste, piknik na powitanie sezonu.

Przed nami także liczne spotkanie z interesującymi gośćmi. Na początek zapraszamy na:

21 kwietnia, godz. 17.00

Spotkanie wokół historii najbliższej okolicy i samej biblioteki, które poprowadzi Ryszard Bonisławski - znany polski regionalista, prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, przewodnik turystyczny po Łodzi i regionie (jeden z pierwszych czytelników filii sprzed lat)

27 kwietnia, godz. 17.00

Spotkanie z Sylwią Gillis, łódzką autorką kryminałów i lokalną aktywistką, której debiutancka  powieść osadzona jest głęboko w historii miasta; spotkaniu towarzyszyć będzie możliwość uzyskania podpisanego przez autorkę egzemplarza na zasadzie wymiany barterowej (1 egzemplarz = 1 torba odzieży dla uchodźców z ośrodków detencyjnych)

04 maja, godz. 17.00

Spotkanie z Tomaszem Romanowiczem, historykiem, aktywistą, pracownikiem Muzeum Etnograficznego w Łodzi wokół historii Radiostacji

Zapewne warto zajrzeć do tej kameralnej i klimatycznej biblioteki i przekonać się, że moda na RETRO jest nadal aktualna!