Podsumowanie roku 2021

21/12/2021

Podsumowanie roku 2021 .

Rok 2021 w Bibliotece Miejskiej w Łodzi przyniósł dużo dobrego. Za nami wiele zrealizowanych wydarzeń, projektów, kolejne otwarcia nowych bibliotek, ciągły rozwój i poszerzanie oferty.

 

NOWE BIBLIOTEKI

W mijającym roku wyremontowaliśmy 2 biblioteki oraz otworzyliśmy nową filię.

KOSTKA i TATARAK  można już oglądać w nowych, odświeżonych wersjach. Ich przyjazne, nowoczesne wnętrza czekają na czytelników. Powstała także nowa filia – WOLNOŚĆ. Biblioteka stawia sobie za cel patronat nad rozmaitym działaniami związanym z kwestiami społecznymi i obywatelskimi.

 

REALIZOWANE PROJEKTY

 

Biblioteka Emocji

Projekt ma na celu promocję czytelnictwa, w interdyscyplinarny sposób łącząc nowe technologie, kognitywistykę oraz badania z pola neuronauki. Platforma internetowa www.loveforlivres.org umożliwia w innowacyjny sposób wyszukiwanie książek w oparciu o emocje, które będą towarzyszyć lekturze. Równie istotnym elementem projektu są sesje biblioterapii – skierowane do młodych osób, przeprowadzane w bibliotekach z wykorzystaniem video-rozmów i prowadzone zarówno przez bibliotekarzy, jak i ekspertów, zawodowych coachów oraz terapeutów. Projekt zakłada szkolenie biorących w nim udział bibliotekarzy, szczególnie w zakresie promocji czytelnictwa z wykorzystaniem nowych technologii oraz w zakresie kognitywistyki w kontekście korzyści płynących z czytania.

Liderem projektu jest organizacja Love for livres, a jego partnerami oprócz Biblioteki Miejskiej w Łodzi, Bibliotheque de l'Espace Careme Kauno Miesto Savivaldybes Vinco Kudrikos Viesoji Biblioteka Mestna Knjiznica Kranj Public Libraries 2030. 

Edu-dzieciaki

Zakończył się cykl zajęć finansowanych przez Fundację Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach projektu EduDzieciaki.

Zajęcia EduDzieciaków prowadzone były w specjalnie przystosowanej sali Pełzaki w bibliotece przy Ketlinga 21, później ze względu na obostrzenia były transmitowane on-line, na grupie facebookowej PEŁZAKI. Łącznie odbyło się ich ponad 100.

Wśród tych, które cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem znalazły się m.in. zajęcia z logopedii i jogi oraz bajko- i arteterapii. Chętnych nie brakowało także na zajęciach z czytania i liczenia poprzez zabawę.

Od momentu powstania sali, skorzystało z niej blisko 2 tysiące dzieci, nie tylko podczas zaplanowanych zajęć, ale również spędzając czas ze swoimi opiekunami.

Projekt dofinansowano ze środków Fundacji BGK w ramach programu "Na dobry początek!"

Czytasz - widzisz przyszłość

"Czytasz – widzisz przyszłość" to kolejny projekt Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Otrzymała na jego realizację dofinansowanie w wysokości 12 tysięcy zł.

Pretekstem do dyskusji na temat literatury jest 100. rocznica urodzin Stanisława Lema. Spotkanie z Wojciechem Orlińskim przybliży sylwetkę Lema jako pisarza, który w swojej twórczości zawarł proroczy obraz świata, w którym obecnie żyjemy.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

 

INNOWACJE, ZMIANY, WYDARZENIA

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników stale się zmieniamy, unowocześniamy, wprowadzamy nowości i udogodnienia.

W filiach pojawiły się nowe gadżety, które cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych czytelników.

W naszej ofercie mamy: torby bawełniane, worki bawełniane, butelki metalowe, chusty Buff, kubki ceramiczne i kubki termiczne, notesy, koszulki bawełniane, czapki zimowe oraz letnie z daszkiem, koce z polaru.

Aby ułatwić czytelnikom proces wypożyczania i oddawania książek, uruchomiliśmy aplikację Biblioteki Miejskiej w Łodzi na smartfony. Za pośrednictwem aplikacji możecie rezerwować i przedłużać termin zwrotu wypożyczonych pozycji, sprawdzicie, co aktualnie znajduje się w zarówno w Szuflandii jak i w innych filiach, możecie dodawać swoje ulubione książki do półek, recenzować i oceniać wybrane pozycje, w aplikacji możecie mieć także swoją Fiszkę - zawsze pod ręką.

Uruchomiana została gra miejska stworzona przez łódzkich bibliotekarzy we współpracy z Tropicielem - Gdzie oni są? Reporterskie poszukiwania sławnych łodzian. Mogliście wcielić się w postać reportera, który poszukuje ciekawostek na temat sławnych mieszkańców naszego miasta. Dla zwycięzców mieliśmy nagrody ufundowane przez: Teatr Lalek ARLEKIN im. Henryka Ryla w Łodzi, Teatr PINOKIO w Łodzi, Dom Literatury w Łodzi, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego i Księgarnię Ossolineum w Łodzi.

Odbył się konkurs literacki „Międzywymiarowe przygody Zuzy i Antka”. Zadaniem konkursowym było napisanie opowiadania. Jego głównymi bohaterami są nastoletni Zuza i Antek, którzy przeżywają w Łodzi wykreowane przez autorów „wielowymiarowe” przygody w czasie i przestrzeni. Nagrodzono 3 najlepsze prace, których autorzy otrzymali nagrody rzeczowe: tablet, czytnik e-booków, powerbank. Dodatkowo, 10 najwyżej ocenionych przez Jury konkursowe prac zostało wydanych przez wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi w formie książki. Publikacja ukazała się również w formie słuchowiska, a opowiadania stworzone na potrzeby konkursu były inspiracją do stworzenia  gry miejskiej, dostępnej w aplikacji Tropciel na smartfony i urządzania mobilne.

Kolejny raz uruchomiliśmy naszą wakacyjną, mobilną filię. Bibliotekę w drodze mogliście spotkać na Piotrkowskiej trzy dni w tygodniu. W okresie wakacyjnym nasi bibliotekarze wyruszyli w podróż rowerem po Piotrkowskiej, żeby dowieźć czytelnikom ich ulubione lektury.

Dostępne już są u nas internetowe zbiory Biblioteki Narodowej Academica. Teraz – jako nasi czytelnicy – macie możliwość natychmiastowego dostępu do publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy – oczywiście z poszanowaniem zapisów prawa autorskiego. Za pośrednictwem specjalnych terminali Academiki, każdy czytelnik ma swobodny dostęp do wszystkich zasobów BN, zarówno z domeny publicznej lub na wolnych licencjach, jak i ze zbiorów chronionych prawem autorskim. Terminale te znajdują się w Bibliotece Tuvim i Bibliotece Gdańskiej.

Od 1 marca możesz wyrobić Kartę Łodzianina w wybranych 10. filiach Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Nasi bibliotekarze wskażą Ci dedykowane stanowisko komputerowe, przy którym przejdziesz proces rejestracji i zweryfikują Twoje konto na miejscu.

W ramach tegorocznej współpracy Biblioteki Miejskiej w Łodzi z Festiwalem KROPKA+KRESKA Biblioteka OTWARTA i TUVIM zorganizowały liczne warsztaty.

Wzięlismy udział w 32. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, gdzie mogliście przeglądać nasze zbiory komiksów i powieści graficznych, które na co dzień można wypożyczać w naszych filiach.

W ostatnim dniu Festiwalu Łódź 4 Kultur odbył się międzypokoleniowy piknik. Biblioteka Słówka dołączyła do tego wydarzenia i zaproponowała wyzwanie – RODZINNĄ GRĘ TERENOWĄ „4 x 4. EKOLOGIA W TERENIE". Gra łączyła ideę głębokiej ekologii z ideą Festiwalu Łódź Czterech Kultur. 

W jednej z naszych filii, Bibliotece Otwartej, realizowana była już druga edycja projektu pn. OTWARTA MIGA. Ma on na celu przystosować filię, w tym jej inicjatywy, m.in. spotkania, warsztaty, spacery do potrzeb OSÓB NIESŁYSZĄCYCH. W ramach projektu zainstalowano w Otwartej Wideotłumacza - aplikację Polskiego Związku Głuchych, dostępną w bibliotece w dni powszednie, a osoby pracujące w tej filii biorą udział w kursie Polskiego Języka Migowego (PJM).

W Bibliotece Gdańskiej powstała Inicjatywa Lokalna „Spotkajmy się… w bibliotece”, stworzona przez nieformalną grupę osób, których drogi skrzyżowały się w tej filii. W ramach tej inicjatywy odbył się szereg fantastycznych bezpłatnych wydarzeń.

Powrót