Podsumowujemy rok 2022!

23/12/2022

Podsumowanie roku 2022.

 

Rok 2022 był chyba jednym z intensywniejszych w 5-letniej działalności BMwŁ. Za nami wiele zrealizowanych wydarzeń, projektów, kolejne otwarcia nowych bibliotek, ciągły rozwój i poszerzanie oferty.

 

NOWE BIBLIOTEKI

 

W mijającym roku wyremontowaliśmy trzy biblioteki oraz uruchomiliśmy pilotażowy projekt Punkt biblioteczny w centrum handlowym.

To trzy wyjątkowe metamorfozy jednych z większych bibliotek osiedlowych: FERMENT, TRAF, BLISKA, które zyskały zupełnie nowe, przyjazne i nowoczesne wnętrza. Innowacyjnym pomysłem było nawiązanie współpracy z centrum handlowym Port Łódź i otwarcie tam punktu bibliotecznego, w którym oprócz tradycyjnej funkcji wypożyczania książek odbywają się różnorodne zajęcia i warsztaty.

Największym wydarzeniem było otwarcie długo wyczekiwanej najnowocześniejszej w Polsce Mediateki MEMO. To zupełnie nowa jakość na łódzkiej mapie instytucji kultury.  To miejsce, w którym tradycyjne zbiory biblioteczne łączą się z nowoczesnymi technologiami. Różnorodność oferty jest olbrzymia. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie: twórcy internetowi, miłośnicy gier komputerowych, wielbiciele komiksów, fani LEGO, kinomaniacy i melomani. Bogata oferta warsztatowa obejmie m.in.: animację poklatkową, grafikę komputerową, film i fotografię, programowanie i robotykę, zajęcia wokalno-lektorskie, muzyczno-rytmiczne, naukę gry na instrumentach, zajęcia teatralne. Nie zabraknie także spotkań z autorami, ludźmi kina i muzyki oraz twórcami internetowymi.

Mediateka powstała dzięki wsparciu finansowanemu z Funduszy Europejskich.

 

REALIZOWANE PROJEKTY

 

W listopadzie zakończyliśmy realizację 2 letniego projektu "Nowocześni i mobilni - bibliotekarze XXI wieku". Środki na realizację projektu pozyskaliśmy z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój
(POWER), a całkowity budżet to 85 014 EURO.

W projekcie wzięło udział 40 pracowników BMwŁ. Odwiedziliśmy biblioteki we: Włoszech, Belgii, Holandii,Norwegii, Szwecji, Islandii, Finlandii, Chorwacja, Słowenii i Czechach. Projekt zakładał wzrost kompetencji łódzkich bibliotekarzy poprzez wyjazdy typu Job shadowing oraz szkolenia i kursy w kilkunastu krajach Europy, które pozwoliły bibliotekarzom zapoznać się z doświadczeniami i rozwiązaniami innych bibliotek, które po powrocie będą wykorzystać w swoich placówkach. Przywieźliśmy wiele inspiracji i wspaniałych wspomnień.

 

“Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni.”, to innowacyjny projekt edukacyjno-społeczny, integrujący i inkluzywny, umożliwiający dzieciom i młodzieży zarówno z Ukrainy, jak i z Polski wspólną naukę, zabawę i nawiązywanie relacji. Zaplanowane są również zajęcia i aktywności dla osób dorosłych. Od lipca 2022 roku do czerwca 2023 roku  odbędą się zajęcia edukacyjne z obszarów takich jak np. nauka języka polskiego i ukraińskiego, kompetencje przyszłości STEAM, majsterkowanie, podstawy programowania, angażujące zajęcia muzyczne, ruchowe i plastyczne, a także kluby wiedzy – elastyczną formę zdobywania umiejętności w dowolnym zakresie tematycznym. Pojawi się również formuła TeamUp, pozwalająca odbudować poczucie spokoju i bezpieczeństwa oraz nawiązywać w intuicyjny, naturalny sposób relacje z innymi uczestnikami. Zajęcia poprowadzą doświadczeni animatorzy, trenerzy i nauczyciele, a także odpowiednio przeszkoleni bibliotekarze.

Projekt „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni." jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z Save the Children International ze środków Danmarks Indsamling oraz SCI.

 

„Książka od kuchni” to projekt dofinansowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”.

Jego zadaniem było pokazać, że książka to dzieło nie tylko autora, ale wielu twórców. Ten przedmiot z papieru może być dziełem sztuki nie tylko ze względu na treść, ale także ze względu na formę – projekt typograficzny, ilustracje, czy oprawę. W ramach relizacji projektu odbyło się wiele ciekawych wydarzeń, wystaw, spotkań z twórcami; autorami, ilustratorami, projektantami okładek, wydawcami.

 

W ramach promocji Roku Polskiego Romantyzmu oraz 200 lecie wydania „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza powstały projekty „Od Świtezianki do Szeptuchy” oraz „#Ballady i Romanse_200”. Projekty wykraczają poza standardowe ramy działalności bibliotecznej, w sposób innowacyjny i edukacyjny wykorzystują temat romantyzmu, łącząć go z popularnymi obecnie trendami, nowoczesnymi technologiami, tak aby wspomagać twórczy rozwój czytelników. Mają na celu pokazanie ponadczasowości nurtu romantyzmu oraz ukazanie polskiego romantyzmu jako jednej z ważniejszych epok rozwoju kultury polskiej.

Projekty Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

Edukacyjny projekt Rozdźwięki to cykl 5 warsztatów dla młodzieży realizowany w nowoczesnym studiu nagrań, jakim dysponuje Mediateka MEMO, dotyczące procesu produkcji muzycznej, pracy w studiu nagrań, tajnikach pracy producenta muzycznego, a także o muzycznych inspiracjach. Uczestnicy poznają najnowsze narzędzia realizacji w projektach muzycznych.Gospodarzami tych spotkań będą: producent muzyczny Leszek Biolik, a w charakterze moderatora dziennikarz Polskiego Radia w Łodzi-Marcin Tercjak. Zaproszeni goście to producenci i muzycy m.in. Leszek Kamiński, Andrzej Smolik, Marcin Macuk i Maciej Werk dyrektor Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego


Zakończyliśmy także Projekt "Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen - różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie”. Otrzymaliśmy na ten cel prawie 275 tysięcy Euro w ramach Działania 2 Programu Kultura finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa.

W trakcie realizacji projektu, w efekcie wspólnych prac, powstały nowoczesne strategie rozwoju, a pracownicy bibliotek mogli wziąć udział w szkoleniach i konferencjach naukowych. W oparciu o przeprowadzone badania na niepubliczności zostały wypracowane modelowe rozwiązania nie tylko dla partnerów projektu, ale także do wykorzystania przez inne biblioteki w kraju i zagranicą.

W ramach realizacji projektu dla łodzian zostały zorganizowane ciekawe wydarzenia, jak: rodzinne pikniki, spotkania z twórcami komiksów i pisarzami, warsztaty z edukacji globalnej, warsztaty kulinarne, warsztaty dla dzieci o tolerancji, lekcje języka polskiego dla obcokrajowców, pokazy dogoterapii.

Jego zwieńczeniem była dwudniowa międzynarodowa konferencja, która zorganizowaliśmy w salach konferencyjnych jednego z najważniejszych obiektów architektonicznych Łodzi – kompleksu EC1.

Gościliśmy partnerów z całej Polski oraz Norwegii. To były dwa intensywne dni spotkań, podsumowań, prezentacji wyników badań, wymiany doświadczeń, i wielu ciekawych rozmów.

 

INNOWACJE, ZMIANY, WYDARZENIA

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników stale się zmieniamy, unowocześniamy, wprowadzamy nowości i udogodnienia.

Poszerzyliśmy nasze usługi o aplikację Empik Go. Nasi czytelnicy maja dostęp do ok. 50 tysięcy  e-booków, audiobooków i podcastów. Bezpłatny kod otrzymany w bibliotece aktywuje trzydziestodniowy dostęp do aplikacji, z której można korzystać na dwóch dowolnych urządzeniach, takich jak telefon tablet lub czytnik.

Wprowadziliśmy usługę wypożyczania gier planszowych. W naszych zbiorach mamy gry dla dzieci i dorosłych. Do tej pory można było pograć w nie w bibliotece, teraz możecie zabrać ulubioną grę do domu.

Inicjatywa “Wolność do kwadratu” to wynik kooperacji łódzkich środowisk wolnościowych, skupionych wokół Biblioteki Wolność oraz fundacji Liberte!. “Wolność do kwadratu” to cykl trzech spotkań autorskich, poruszających ważne i aktualne kwestie społeczne, obywatelskie i kulturowe.

Po przerwie wywołanej pandemią do naszych bibliotek wróciła kawa. Kto lubi usiąść wygodnie w fotelu i zrelaksować się książką i kubkiem kawy, może to zrobić także w swojej ulubionej bibliotece.

Wychodzimy także poza przestrzeń naszych bibliotek. Uczestniczyliśmy w Festiwalu Komiksu oraz w Tragach Gier i Książki w Łodzi.

Za nami się kolejna edycja charytatywnego wydarzenia stworzonego przez Roberta Pastryka "Portret dla Ocalenia". Biblioteka Miejska wraz z Centrum Pomocy Cudzoziemcom zorganizowała dwie sesje portretowe, żeby wesprzeć przebywających w naszym mieście imigrantów oraz organizacje pomagające im na co dzień. 

Jak widać za nami rok wytężonej, ciężkiej ale jakże satysfakcjonującej pracy. Czujemy się docenieni tym, że nas tak licznie odwiedzacie i bierzecie czynny udział w życiu biblioteki.

Dużym wsparciem po raz kolejny był Wasz udział w głosowaniu na Budżet Obywatelski, w którym zagłosowaliście na 52 filie BMwŁ! Łącznie dostaną one na zakup nowości wydawniczych i organizacje spotkań autorskich 788 000 zł oraz na e-booki i audiobooki 360 000 zł. Dzięki temu będziemy mogli zaproponować Wam wiele nowości książkowych oraz kontynuować projekt bezpłatnego dostępu do e-booków i audiobooków oraz prowadzić działalność kulturalną.

Mijający rok obfitował w liczne wydarzenia kulturalne, spotkania z autorami, artystami i twórcami. Gościliśmy u nas między innymi.: Katarzynę Nosowską, Marię Peszek, Natalię de Barbarro, Łukasza Orbitowskiego, Jakuba Żulczyka, Adama Wajraka, zespół Micromusic i wiele innych. Mamy nadzieję, że w przyszłym będzie podobnie. W planach kolejne remonty i otwarcia, wiele wydarzeń, na które z niecierpliwością czekamy!

Powrót