Pierwsze urodziny FERMENTu!

23/02/2023

23 lutego zapraszamy na pierwsze urodziny FERMENTU. Nie możecie tego przegapić!

Rok temu otworzyliśmy po remoncie piękną bibliotekę FERMENT na Karolewie. To jedna z liczniej odwiedzanych przez czytelników filii Biblioteki Miejskiej. Zapewne wynika to z faktu, że oprócz tego, że jest pięknie, bardzo dużo się tutaj dzieje!

FERMENT to oczywiście także bogaty księgozbiór, liczący blisko 25 tysiące książek i audiobook’ów. To nowoczesna, otwarta i przyjazna dla czytelnika biblioteka z imponującą czytelnią główną, dwiema salami dla dzieci i młodzieży, „kącikiem malucha” oraz salą warsztatową.

W ciągu pierwszego roku działalności zespół FERMENTu przygotował ponad 500 wydarzeń, w których wzięło udział blisko 9000 osób. Do końca 2022 roku wypożyczyliście ponad 47 000 książek. Zliczyliśmy 35 627 odwiedzin.

FERMENT stawia sobie za cel otwartość na czytelnika i jego potrzeby. Biblioteka jest miejscem spotkań mieszkańców, w którym realizują swoje pomysły i pasje. Tak tez niewątpliwie się stało. We współpracy z Centrum OPUS stworzono Strefa Aktywności Sąsiedzkiej. W ramach tej współpracy odbywają się różnorodne warsztaty dla młodszych i starszych. Są to np. zajęcia plastyczne, rękodzielnicze, ogrodnicze, robotyka.

Działalność biblioteki to także świetna współpraca z mieszkańcami, lokalnymi przedsiębiorcami, fundacjami. FERMENT aktywizuje lokalną społeczność poprzez liczne wspólne akcje, np. spacery z przewodnikiem po Karolewie, które są świetną okazją do poznania historii i ciekawostek o osiedlu, odwiedzenia znanych i mniej znanych miejsc, a także sąsiedzkiej integracji.

Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności i przy wsparciu OPUSu odbyły się warsztaty stolarskie, na których zbudowano modne i wygodne meble z palet. Dzięki temu przedsięwzięciu zagospodarowana została duża przestrzeń tarasowa, z której można korzystać od wiosny do jesieni.

Charakter rodzinny biblioteki podkreśla wielość zajęć i wydarzeń dla dzieci i całych rodzin. Na stałe zagościły sobotnie warsztaty rodzinne, na których rodzice z dziećmi spędzają wspólnie bardzo kreatywny czas.

Wciąż poszerza się oferta stałych, regularnych wydarzeń. Powodzeniem cieszą się cykliczne ligowe rozgrywki organizowane wraz z Łódzką Liga Rummikub. Można tutaj pouczyć się języków obcych, m.in. włoskiego, angielskiego, francuskiego, wziąć udział w warsztatach 3D.

W Bibliotece FERMENT dbamy o czytelników także od strony fizycznej i duchowej. Zajęcia jogi dla dorosłych i dla dzieci cieszą się olbrzymia popularnością, a w ogromnej (600 m2) przestrzeni biblioteki są możliwe do zorganizowania dla tak licznie przybywających grup.

W minionym roku odbyło się w FERMENCIE wiele interesujących wydarzeń. Dużą salę czytelnicy zapełniali podczas spotkań autorskich, m.in. z Ałbeną Grabowską, Alkiem Rogozińskim, Piotrem Dardzińskim, Sylwią Gillis, czy z podróżującymi po Europie Vanem autorami bloga Podróżovanie.

Jak widać w FERMENCIE działo się i dzieje wiele…, chodzą także słuchy, że tak będzie nadal. Bo na Karolewie „zasiano ferment”, bardzo pozytywny, który zgodnie przewidywaniami stał się „zaczynem” i zachętą dla czytelników do współdziałania i współtworzenia tego miejsca.