Otworzyliśmy Bibliotekę Secesja.Archihub!

29/03/2024

21 marca otworzyliśmy Bibliotekę Secesja.Archihub!

Secesja.ArchiHUB to nowa filia Biblioteki Miejskiej w Łodzi, mieszcząca się w okazałej, świeżo wyremontowanej, secesyjnej kamienicy przy ul. Zachodniej 76 – wspólne miejsce dotyczące architektury, przestrzeni i tworzących je idei. Jej księgozbiór poświęcony jest architekturze, urbanistyce i studiom miejskim, w szczególności dotyczącym Łodzi.

Nowa filia to jednak nie tylko książki, ale również tematyczne wydarzenia, a przede wszystkim – społeczność osób zainteresowanych otoczeniem człowieka. Ten fakt znajduje odzwierciedlenie w rozwinięciu nazwy biblioteki: ArchiHUB oznacza tyle, co ośrodek czy centrum dyskusji nad architekturą.

Jej księgozbiór poświęcony jest architekturze, urbanistyce i studiom miejskim, w szczególności dotyczącym Łodzi. Zbiory biblioteki cechuje różnorodność, starano się nie wykluczać żadnych prądów ideowych oraz estetyk. Interesujące pozycje znajdą w niej dla siebie zarówno miłośnicy klasycznego piękna, jak i fani eksperymentalnych estetyk. Na odkrycie czekają bogato ilustrowane albumy, naukowe i popularnonaukowe opracowania, a także reportaże, powieści, komiksy i inne teksty kultury, mające za swojego głównego bohatera miasto i/lub architekturę.

Szczególną uwagą obdarzono Łódź – nieszablonowa, zajmująca, wielowątkowa historia miasta znajduje odzwierciedlenie w jego układzie przestrzennym i tkance architektonicznej, a poprzez to – również w księgozbiorze biblioteki.

Secesja.ArchiHUB to również książki dla dzieci i młodzieży, katalogi i wzorniki mogące zainspirować artystów, a także szeroko rozumiane przewodniki, zachęcające do odkrywania nowych miejsc i zjawisk.

Wśród wydarzeń organizowanych przy ul. Zachodniej 76 nie zabraknie spotkań autorskich, paneli dyskusyjnych, warsztatów twórczych oraz wycieczek, przybliżających fenomen architektury Łodzi.

Program weekendu otwarcia:

Piątek, 22 marca

godz. 18.00 – prelekcja i spotkanie dyskusyjne z Przemysławem Gawędą z pracowni Archigeum – architektem z prestiżowej listy „40 under 40”, uhonorowanym przez międzynarodowe jury The Architecture Community nagrodą Architekta Roku 2023.

Sobota, 23 marca

godz. 11.00-13.00 – Bunt roślin – robimy bomby kwietne – warsztaty dla dzieci na dziedzińcu biblioteki

godz. 12.00-16.00 – Warsztaty modelarskie dla dorosłych z Bartoszem Michalskim – składanie ciętych laserowo i grawerowanych modeli siedziby Biblioteki Secesja , obowiązują zapisy mailowe: filia_4@biblioteka.lodz.pl (warsztaty od 15 roku życia)

Wśród kwietniowych wydarzeń znajdzie się m.in. inspirowany praktykami zamieszkiwania audiowizualny performance Justyny Banaszczyk i Joanny Dyby oraz wykład Joanny Rajkowskiej.