Biblioteki Emocji

01/02/2021

Projekt "Biblioteki Emocji" jest finansowany ze środków programu "Kreatywna Europa". Jego celem jest  promocja czytelnictwa, w interdyscyplinarny sposób łącząc nowe technologie, kognitywistykę oraz badania z pola neuronauki.

W trakcie trwania programu powstanie platforma internetowa www.loveforlivres.org, która zaoferuje innowacyjny sposób wyszukiwania książek w oparciu o emocje, które towarzyszą lekturze. Strona pozwoli także na katalogowanie książek m.in. ze względu na porę, która najlepiej sprzyja lekturze danej pozycji, albo podpowie, jakiemu czytelnikowi polecić konkretną książkę.

Elementem projektu będą także sesje biblioterapii – skierowane do młodych osób, przeprowadzane w bibliotekach z wykorzystaniem video-rozmów i prowadzone zarówno przez bibliotekarzy jak i ekspertów, zawodowych coachów oraz terapeutów. Ich temat będzie związany przede wszystkim z szeroko rozumianą emocjonalnością oraz doświadczeniami, z którymi stykają się młodzi ludzie.

Projekt zakłada szkolenie biorących w nim udział bibliotekarzy, szczególnie w zakresie promocji czytelnictwa z wykorzystaniem nowych technologii oraz w zakresie kognitywistyki w kontekście korzyści płynących z czytania.

Liderem projektu jest organizacja Love for livres, a jego partnerami oprócz Biblioteki Miejskiej w Łodzi, Bibliotheque de l'Espace Careme Kauno Miesto Savivaldybes Vinco Kudrikos Viesoji Biblioteka Mestna Knjiznica Kranj Public Libraries 2030.

Powrót