Porozmawiajmy o bibliotekach. Konferencja. Prelegenci.

21/09/2023

W październiku wraz Biblioteką Narodową zapraszamy na pierwsze z cyklu spotkań „Porozmawiajmy o bibliotekach”, poświęconych działalności bibliotek publicznych.

Na dwudniowej konferencji odbywającej się w Łodzi poruszymy wiele interesujących zagadnień, ważnych dla branży bibliotekarskiej. Będziemy mówić o zarządzaniu bibliotekami publicznymi, rynku pracy i nowych kadrach. Przyjrzymy się, jak zmieniają się biblioteki i jaka jest ich pozycja na rynku usług. Dokonamy analizy i wymiany doświadczeń w funkcjonowaniu dzisiejszych bibliotek oraz przyjrzymy się trendom europejskim i światowym.

Przedstawiamy Wam pierwszych prelegentów konferencji:

 

dr Tomasz Makowski

Od 2007 r. dyrektor Biblioteki Narodowej.

Przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej i Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Członek zarządu The European Library, Komitetu Stałego Sekcji Bibliotek Narodowych IFLA.

Autor publikacji książkowych i kilkunastu artykułów.

Specjalizuje się w historii bibliotek, rękopisoznawstwie, naukach pomocniczych historii i historii historiografii.

 

dr Halina Bernat

Absolwentka studiów humanistycznych z doktoratem nauk ekonomicznych z zakresu zarządzania.

Z doświadczeniem w zarządzaniu instytucjami kultury o różnorodnym charakterze i sposobie organizacji, m.in. Muzeum Sztuki  i Łódzkim Domu Kultury oraz jako v-ce dyrektor Wydziału Kultury UMŁ.

W 2018 roku objęła stanowisko v-ce dyrektora ds. administracyjno-finansowych Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Z sukcesami realizowała zadania z zakresu racjonalizacji sieci bibliotek, rewitalizacji i remontów przestrzeni bibliotek oraz wdrożyła projekt, dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dot. pierwszego etapu przebudowy siedziby głównej BMwŁ.

Od listopada 2021 roku p.o. dyrektora BMwŁ, a od czerwca 2022 dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi. W tym czasie odbyły się otwarcia kilku nowych, wyremontowanych bibliotek (Wolność, Tatarak, Ferment, Traf, Bliska, oraz Mediateki MEMO).

 

Adam Zajchowski

Trener biznesu, szkoleniowiec, socjolog, praktyk

Absolwent studiów magisterskich kierunku Socjologia na  UMK w Toruniu, studiów podyplomowych kierunku Akademia Rozwoju Umiejętności Trenerskich prowadzonych przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Sopocie oraz studiów podyplomowych na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi prowadzonych przez Politechnikę Gdańską. Trener z 12 letnim doświadczeniem. Aktywny członek Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu.

Specjalizuję się w szkoleniach z tematów: zarządzanie zespołem, motywacja do działania, techniki sprzedaży, komunikacja interpersonalna, zarządzanie sobą w czasie i efektywność osobista, rozwiązywanie konfliktów, profesjonalna obsługa klienta, trening asertywności oraz innych na zamówienie.

Prowadzi szkolenia dla zespołów bibliotek na terenie całej Polski.

 

Paweł Braun

Absolwent Filozofii oraz Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Gdańskim oraz akredytowany wykładowca PRINCE2® APMG. Manager kultury z wieloletnim doświadczeniem.

Dokonał restrukturyzacji i unowocześnienia sieci gdańskich i łódzkich filii bibliotecznych, przekształcając je w prężnie działające instytucje kultury, rozpoznawalne na arenie międzynarodowej. Doświadczony w zarządzaniu zespołami, projektami i produktami.

Z jego inicjatywy powstała pierwsza w Polsce biblioteka w centrum handlowym – Biblioteka Manhattan, placówka biblioteczna American Corner, współprowadzona z Ambasadą Stanów Zjednoczonych, Gabinet Szanghajski, utworzony przy współpracy z Shanghai Library oraz Szuflandia – pierwsza w tej części Europy samoobsługowa i całodobowa wypożyczalnia książek.

W 2015 r. odznaczony Medalem Ministra Kultury „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 

Przemysław Czaja

dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Z bibliotekarstwem związał się w 2011 r., gdy rozpoczął pracę w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. im. J. Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku. Kierując Działem Marketingu i PR, organizował wiele wydarzeń kulturalnych, np. grę miejską „Książka GO!", akcję „Biblioteka na plaży", festiwal kryminału „Afera Kryminalna". Pracował również jako rzecznik Muzeum Emigracji w Gdyni oraz jako koordynator ds. społeczno-gospodarczych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. Jest koordynatorem programowym i rzecznikiem Gdańskich Targów Książki.

 

Powrót